Site Loader

Jestli je jedna věc, na kterou všichni spoléháme, a na které často závisí i náš život, pak jsou to léky. Musíme si být jisti, že budou fungovat přesně tak, jak mají, a že budou mít pouze ony přesně popsané účinky. Aby se toto zajistilo, musí všechny projít procesem registrace léčiv https://technolife.cz/.

Ten samozřejmě zahrnuje několik kroků, z nichž žádný nelze obejít. Jedním z těch základních je prokázání účinnosti. Jednoduše řečeno, výrobce musí dokázat, že jeho produkt má přesně takový efekt, jaký deklaruje. K tomu slouží nejrůznější klinické studie, jejichž výsledky jsou předkládány.

různé druhy léků

Zde také leží důvod, proč jsou nejrůznější „léky na hubnutí“ či na posílení paměti klasifikovány pouze jako doplňky stravy – zde není nutné účinnost prokázat. A vzhledem k tomu, že ji často ani prokázat nemohou, je jasné, že ani nemohou být uznány jako klasické léky.

Dalším, stejně důležitým faktorem, který je zkoumaný, jsou případné vedlejší účinky. To jsou ty, které může daný medikament způsobit, avšak nejsou jeho původním účelem. Často mohou být negativní, a může jich být celá řada, od průjmu přes bolesti hlavy až po ty vážnější, jako je zvýšení tlaku či ucpávání tepen.

Zde se hodnotí samozřejmě nikoliv pouze to, jaké tyto účinky jsou, ale také jak často se vyskytují a zda celkově benefit onoho léku převažuje nad případnými riziky. Pokud se ukáže, že ano, pak je lék uznán a obdrží svou registraci. Následně je možné jej dát do prodeje.

testování léčiv

Celý tento proces je samozřejmě poměrně nákladný, přičemž plnou částku hradí výrobce. Je tedy jasné, že do tohoto procesu nepůjde, pokud si nebude stoprocentně jistý, že jím jeho přípravek projde. Jinak by riskoval zbytečnou ztrátu peněz, a to je něco, co si žádná firma nemůže příliš dovolit.

Je tedy vidět, že se nemusíme bát si vzít jakýkoliv přípravek, který nám doktor předepíše. Vše totiž prošlo náročným schvalovacím procesem, aby byla zajištěna naše bezpečnost. Protože žádná firma si nemůže dovolit ztrácet zákazníky.