Site Loader

Člověk ze sci-fi filmů moc dobře ví, že s umělou inteligencí není radno si zahrávat. Snímky jako terminátor nebo Matrix lidstvo utvrzují v tom, že jakmile počítače nabydou vlastního vědomí, s největší pravděpodobností to bude znamenat náš zánik. Zničí nás pomocí virů, našich vlastních atomových zbraní nebo prostě vytvoří autonomní roboty, kteří nás postupně zcela vyhladí. Katastrofických scénářů je skutečně habaděj, ale je alespoň nějaký z nich trochu reálný? Zatím ne, ale co není, může být. Na tom se shodnou největší vědecké kapacity světa, které se tímto typem problematiky zabývají. V dnešní době je však umělá inteligence velice dobrým pomocníkem.

umělá inteligence

Pásová výroba

Mnoho lidí nemá ani tušení, že umělá inteligence už tu dávno je s námi. Samozřejmě, že nemá takové parametry, aby jednala zcela sama za sebe, ale určité procesy je už schopna vykonávat zcela samostatně. Dobrým příkladem jsou třeba závodní linky, které pracují 24 hodin denně, což by bez umělé inteligence šlo jen velmi složitě. Program je dnes schopen sám identifikovat vadný výrobek a poslat ho automaticky mimo linku, aby nezdržoval výrobky bez kazu. V podstatě se předpokládá, že první továrny závislé pouze na robotech, budou takto fungovat za deset, maximálně patnáct let. Dnes je tato technologie ještě poměrně drahá, ale díky novým čipům se radikálním způsobem její náklady sníží.
žena robot

Vozidla

Nejen výrobní linky, ale i automobily se začínají automatizovat. Dnes již na amerických, ale evropských cestách jezdí několik zkušebních prototypů vozů, které jsou naprosto soběstačné. Respektive mají být. Stále nejsou vyřešeny určité problémy a došlo dokonce i k několika nepříjemným nehodám, ovšem co se zdálo ještě před třiceti lety jako utopická myšlenka, se dnes dostává pomalu, ale jistě do praxe. Autonomní vozidla jsou budoucnost automobilové dopravy, ať už chceme nebo ne.