Site Loader

V Demokratické republice Kongo se schyluje opět k protestům. Prezident Joseph Kabila, který je u moci již 16 let (to zní docela demokraticky, viďte?), se brání všemi možnými prostředky proti ztrátě moci a nejnovější akt se zase o trochu více posunul k totalitě. Ministr pro telekomunikace vydal nařízení pro všechny telekomunikační poskytovatele internetu a mobilních služeb, aby utnuli DRK všechny kohoutky, a tak nějak vypli internet. Nikdo se tedy nemůže od 1. ledna připojit k internetu a nefungují také některé služby mobilních telefonů (například SMS zprávy).
 policie a demonstrace
Internet může a je často používaným nástrojem pro politický, společenský a občanský boj, kde se střetávají nejrůznější směry a každý je podroben více než důkladné kritice. Vládnoucí konžská složka se takto snaží umlčet bující protesty, které se chystají a mají se konat a které požadují, v čele s místní katolickou církví, aby prezident Kabila sestoupil a vzdal se postu prezidenta. Už tak jsou protesty potlačovány ve všech městech a v hlavním městě Kinshasa byla nedávno místním guvernérem zabráněno shromáždění politických odpůrců.
 
Pro zářný příklad politického boje, konajícího se na internetu, nemusíme cestovat do zahraničí, stačí se podívat na český internet, momenty před druhou přímou volnou prezidenta, kdy politicky boj zuří snad na všech frontách a nenaskytne se ani jedna diskuze, kdy by někdo nepletl někde politiku. Největší slabinou ale také silnou stránku je především anonymita a dostupnost internetu, kdy každý se může vyjádřit ke všemu a je mu zaručena jistá beztrestnost, i když se jedná o názor trochu za hranou.
 lidé při protestu
Internet je nebezpečná zbraň, zvláště pro ty, kteří se snaží všemi možnými silami zabránit jakékoliv kritice režimu a dosavadní vlády. Proto se jí snaží ze všech možných sil utišit, anebo alespoň zneužít. Jak je vidět, prezident a jeho kabinet ještě nemají takové zkušenosti, aby svým oponentům stáli vstříc, tak jej alespoň utnou pro všechny.