Site Loader

Pro správné fungování štítné žlázy je zapotřebí dostatečné množství jódu. Dospělí by měli přijmout denně kolem sto padesáti mikrogramů.
–         Nevětším zásobníkem tohoto prvku jsou mořské plody.
Proto je zaznamenán nejmenší výskyt potíží se štítnou žlázou právě u národů, které žijí u moře. Jód obsahují také některé minerálky. Stačí se podívat na etiketu.
žlutá kytička
Proč je štítná žláza tolik důležitá?
§  Hormony, které vylučuje, ovlivňují metabolismus všech živin.
§  Správná dávka tuků, cukrů a bílkovin je důležitá pro činnost všech orgánů v našem těle.
Hladina hormonů musí mít svou přesnou hranici. Vyšší a nižší hladina hormonů může vést i ke smrti. Problémy se štítnou žlázou má pět procent populace. Více jsou postiženy ženy. Jestliže se problémy začnou řešit už na samém počátku, dají se velice dobře zvládnout a nezanechávají žádné následky.
ryba s paprikou

Problém se musí odstranit na počátku

Důležité je nepřehlédnout žádné obtíže a raději konzultovat s lékařem i sebemenší podezření.
§  První příznaky, že není něco v pořádku, se projevují nadměrnou únavou, zácpou a suchou kůží.
§  Další fáze už je vážnější. Nedostatek hormonů může způsobit sníženou spotřebu kyslíku. Únava se mění ve vyčerpanost, kdy chce nemocný stále jen spát a je mu zima.
Potíže se poznají i podle poškozených vlasů. Pokud je problém opačný, kdy se jedná o nadbytek hormonů, jsou projevy také opačné. Metabolizmus se zrychluje, nemocný je podrážděný a hodně jí. Přesto většinou zároveň hubne. Podle odborníků je naprostá většina onemocnění štítné žlázy léčitelná a vyléčitelná. Jen je potřeba přijít včas a neignorovat vznikající potíže s tím, že je to jen obyčejná únava, která opět odezní. Zdraví je přeci to nejcennější, co máme. Pokud je trvale poškozené, je pozdě litovat a snažit se o nápravu. Pokud se zahájí léčba včas, je téměř stoprocentní, že další potíže Vás minou.