Site Loader

Oblíbenou zábavou maminek je chlubení se vývojovými úspěchy svých dětí. Řeší se váha, výška, pasení koníčků, držení hlavičky, batolení, zuby, první slůvka a tak to jde donekonečna nebo minimálně do puberty.
Samozřejmě, že probírání života vašich malých drobečků je a bude většinovou náplní konverzace s další matkou, ale dá se to dělat v klidu, s nadhledem a bez porovnávání. Srovnávání je totiž jako semínko, které může v budoucnu plodit na jedné straně pýchu a pocit nadřazenosti, na straně druhé nízké sebevědomí. Často se zdůrazňuje, že každé dítě je jedinečné, ale zkuste se někdy skutečně do hloubky nad tímto tvrzením zamyslet. Tato jedinečnost nespočívá jen v lámání rekordů a geniálních výkonech, ale také v netabulkovém vývoji. Řiďte se následujícími třemi radami a budete šťastná vy i vaše dítě
mimčo na koberečku
1.       Milujte své dítě takové, jaké je.
Objevujte jeho osobnost, schopnosti. Neznamená to, že jej necháte růst jako dříví v lese a nebudete z něj chtít dostat to nejlepší, spíše jde o to, přijmout jej a nechtít z něj udělat někoho jiného.
 batolata a hračky
2.       Mluvte o svém dítěti pozitivně.
Nemusíte všem na potkání vykládat, že všechny děti už chodí, jenom Ondra ne a ne. A že to tak bylo se vším. A že máte nejubrečenější mimino na světě, a pokud to tak půjde dál, tak se probrečí celým životem. A že každé normální dítě už sedí, jenom Karolína to ještě neumí.
Slovy formujete život svých dětí, tak je používejte moudře.
 dva kluci
3.       Buďte v klidu!
Dítě, které s vámi tráví drtivou většinu svých prvních let života, je ovlivněno vaším psychickým stavem a dokáže intuitivně vycítit napětí, které ohledně něj prožíváte. Neprožívejte věci tak dramaticky. Buďte trpělivá a optimistická. Jenda se ty barvičky poznávat naučí a Mikuláš si nakonec na nočník zvykne. Možná to bude o pár měsíců později, než to dokázaly děti vaší sestry, ale jsou důležitější věci. Pokud vás frustrují internetové odbornice, nečtěte to.
Srovnáváním kladete na své dítě náklad, na který není stavěno. Dítě se má radovat z objevování a vy zase z jeho pokroků. Dejte si pozor a nepokazte toto nádherné období ani sobě, ani dítěti.