Site Loader

Plot j skvělý pomocník, který je pomyslnou tečkou za celou výstavbou domu. Jeho výběr je ale poměrně náročný, neboť musí plnit hned několik funkcí naráz – chránit před nevyžádanými pohledy sousedů i kolemjdoucích, oddělit veřejný a soukromý prostor a udržet děti i domácí mazlíčky na místě. Jak při výběru postupovat, aby plot vydržel co nejdéle a zároveň plnil všechny zmíněné funkce?

Jak vybrat to správné oplocení, které si zamilujeme?

Stále se najde drtivá většina lidí, kteří oplocení nevěnují vůbec žádnou pozornost nebo po vzoru jiných zemí ho kolem domu vůbec nemají. Přitom správným výběrem můžeme zpříjemnit pobyt na zahradě. Správné oplocení je zapotřebí vybírat s ohledem nejenom na dům, který bude obklopovat, ale i celkovou zástavbu. Dřevěný plot by v ulici s kovanými výplněmi asi vypadal poněkud nepatřičně. Vždy je tedy zapotřebí hledat určitý kompromis. Na venkově se bude nejlépe vyjímat plot s dřevěných planěk, zatímco ve městě je možné sáhnout i po umělých materiálech v podobě dřevoplastu nebo plastu. V posledních letech jsou trendem i kované nebo betonové ploty pohořelice, které jsou nadčasové a nevyžadují téměř žádnou údržbu.

kovaný plot

Měli bychom mít na paměti, že pohledová strana směrem do ulice je dennodenně dána na milost zkoumavým pohledům sousedů i kolemjdoucím, i z tohoto důvodů jí věnujeme největší pozornost. Zatímco jako plot na zahradu můžeme zvolit levnější variantu v podobě pletiva nebo živého plotu. Nezapomínejte ale, že jsou to právě živé ploty, které budou potřebovat nejvíc péče. Pravidelné zastřihování a hnojení, tak aby plot vypadal co nejlépe.

drátěné pletivo

Materiál je zapotřebí vybírat krom vzhledu i na základě klimatických podmínek, náročnosti údržby nebo finanční náročnosti. Všechny tyto aspekty je zapotřebí zhodnotit a až následně vyřknout finální verdikt. Zatímco plot na klíč je finančně velmi náročný, v případě plotu svépomocí se dá výrazně ušetřit.