Site Loader

Když si založíme svou vlastní živnost, tak musíme počítat s placením daní, protože nám tuto povinnost udává zákon a ani u tradingu se jí nevyhneme.

Danění u OSVČ

Odveďte příslušnou částku

Jestliže se chceme živit či vydělávat si na vlastní pěst, tak se jedná o opakovaný příjem, s čímž přichází řada povinností podle zákona. U takových příjmů musíme rozhodně mít živnostenské oprávnění, které nám umožňuje právě podnikat jako jednotlivec. Musíme pro něj zajít na úřad a zvolit patřičný živnostenský list, protože jich máme opravdu velké množství, aby byli odlišeny jednotlivé kategorie. Bez něj totiž porušujeme zákon, takže si na jeho platnost musíme dávat pozor.

pouštění YouTube

Hned další povinností je odvádění patřičné částky z výdělku státu, což si hlídá finanční úřad a za nedodržení jsou problémy a také vysoké pokuty, což není rozhodně nic příjemného. Takže je dobré si celý rok vést přehledné účetnictví, abychom věděli o každém svém pohybu na bankovní transakci. Z toho totiž snadno vypočítáme, jakou částku mám odvést, aby byla správná. Zdá se to jako otravná záležitost, ale naštěstí ji řešíme jenom jednou ročně.

Obchodování na burze

Když obchodujeme na burze a vyděláváme, tak se také samozřejmě jedná o opakovanou výdělečnou činnost, a proto musíme mít všechny náležité záležitosti k takovému podnikání, protože nepracujeme pod žádnou firmou. Co se tyče ztráty financí, tak si vše musíme propočítat, ale rozhodně to není částka, která by nás položila. Forex a daně je nejlepší zřešit jako ostatní příjmy, protože zákon pro tuto činnost nemá žádnou speciální kolonku, a proto je tato nejvýhodnější. Musíme také zmínit, že se daní uzavřené pozice, takže pokud jsme si třeba koupili kryptoměnu a stále čekáme až vzroste její hodnota, kdy se neuskutečnil prodej, tak nemusíme takovou otevřenou pozici vůbec danit.

stoupající graf

Samozřejmě se musíme informovat o jednotlivých prvků zvlášť, protože například akcie se za určitých podmínek danit nemusí. Možná se Vám to zdá napoprvé složité, ale sami uvidíte, že to rozhodně není žádná hrůza.