V dřívějších dobách se tato oblast hodně zanedbávala nebo spíše k tomu nebyly takové možnosti, jaké jsou dnes. Moderní technologie je mnohdy tak dobře propracovaná, že ani nemusíme zhasínat světlo, když bude fungovat na senzor pohybu. To se vždycky hodí i v místech nejen jako jsou chodby a schodiště, ale i při vstupu do domu. Navíc jen co člověk vstoupí do takové zóny, tak nemusí hledat vypínač, aby si rozsvítil. Zkrátka komfort. V dnešní době to není nic převratného a tato technologie je dostupná i pro běžného uživatele.
Jak takové světlo vůbec funguje?
Svítidla s čidlem nebo senzorem pohybu jsou vyrobená tak, že reagují na pohyb v určitém zorném poli čidla a to že se automaticky rozsvítí. Samozřejmě jen pouze pokud je soumrak nebo tma, pokud je klasicky denní světlo, tak zůstane přirozeně zhasnuté. Uvnitř svítidla je umístěný určitý prvek, který nám pomůže vše správně nastavit, tedy především dobu jeho svícení. Je pravdou, že dalším rozhodujícím faktorem bude ještě to, že svítidlo se musí umístit do správné polohy, aby jednoduše zaznamenalo pohyb, jinak by to bylo svítidlo leda tak na okrasu. To platí především pro vestavná čidla pohybu. Pokud je instalace trochu komplikovanější, tak samozřejmě lze pořídit zvlášť svítidlo a zvlášť čidlo, senzor pohybu a umístit ho do správné polohy na zvolené trase.
Svítidlo není všechno
Když jsme si již všechno tak nějak ujasnili, jaké svítidlo vybereme, zdali s vestavěným čidlem nebo spíš odděleným, tak musíme vyřešit ještě jeden úkol. Osadit správnou žárovkou. Ideální světelný zdroj do svítidla s detektorem jsou samozřejmě LED žárovky a úplně asi nejlepší LED halogeny, které zvládají bez větších problémů vysokou četnost spínání. Ale samozřejmě do svítidla se dá nainstalovat jakákoliv žárovka s vhodnými parametry a paticí. Nejlepší je si zakoupit hotový komplet a podle zkušeností již budeme moudřejší, poté se dají světelné zdroje objednat bez problémů na internetu, tudíž zakoupit si je z pohodlí svého domova.